01 września 1999 roku po długich i burzliwych debatach związanych z reformą oświaty i wprowadzeniem nowego systemu edukacji zainaugurowano w dawnym budynku Szkoły Podstawowej Nr 2 pierwszy rok szkolny dla uczniów gimnazjum. Było wiele obaw, trudności, a także problemów organizacyjnych. Mimo to, już 17 marca 2000 roku po przeprowadzonym plebiscycie nadano szkole imię Morskiego Dywizjonu Lotniczego i wręczono oraz poświęcono sztandar, który jest z nami do dziś. Gościem honorowym był Wiceminister Edukacji Narodowej Wojciech Książek. Sztandar wręczył ówczesny burmistrz Adam Zażembłowski, a poświęcił proboszcz Jan Felski W tym samym roku gimnazjum otrzymało dwie pracownie komputerowe – jedną w ramach programu Ministerstwa Edukacji Narodowej, a drugą ufundowaną przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Aleksandra Kwaśniewskiego. W 2001 roku rozpoczął się remont sali gimnastycznej. Strop sali został podniesiony, wyłożono nową podłogę i uczniowie zgodnie z planem rozpoczęli zajęcia sportowe. Ważnym dla szkoły wyróżnieniem było otrzymanie tytułu „Szkoły z klasą” w akcji organizowanej przez „Gazetę Wyborczą” pod patronatem prezydenta RP , a następnie kolejno sześciu Pomorskich Certyfikatów Jakości Edukacji. W 2004 roku reprezentacja szkoły wywalczyła Mistrzostwo Województwa w siatkówce chłopców. W tym samym czasie zapoczątkowano wymianę młodzieży w ramach partnerstwa miast Puck-Konz, a rok później Puck – Stein.
W 2005 szkoła zyskuje nowe oblicze –remontowana jest elewacja budynku. Od tego czasu gimnazjum zyskuje przydomek „zielonego”. Rok 2006 to czas zmian wewnątrz – uruchomiony zostaje monitoring, kończy się remont korytarzy, zaczyna działać Centrum Informacji Multimedialnej. W 2007 roku podczas święta szkoły ma miejsce pierwsze publiczne wykonanie hymnu gimnazjum, którego autorkami były Maja Muza – Kwarta i Izabela Grzejdziak. W 2008 roku szkoła zaczęła organizować Spartakiadę Gimnazjalną o ryngraf ks. Władysława Miegonia, a w 2009 roku uruchomiono siłownię szkolną. W 2010 roku podczas 10 – lecia nadania gimnazjum imienia uczniowie stworzyli kapsułę czasu, która miała zostać otwarta w 2020 roku. Ponieważ gimnazjum nie doczeka 2020 roku dzisiaj uczniowie dowiedzą się co umieścili ich poprzednicy przed dziesięciu laty. W czasie swojego istnienia puckie gimnazjum miało wiele sukcesów sportowych, przedmiotowych. Było inicjatorem licznych działań na rzecz środowiska lokalnego. Odbywały się cyklicznie spotkania z ciekawymi ludźmi, organizowano Festiwal nauki, imprezy dla przedszkolaków, bale na sportowo, współpracowano z miastami partnerskimi. W 2016 roku wręczono szkole Złoty Krzyż Związku Piłsudczyków, a w 2018 medal 100-lecia Lotnictwa Polskiego.
W związku z kolejną reformą oświaty w czerwcu 2017 roku gimnazjum zaczęto wygaszać, a klasy włączono do Szkoły Podstawowej imienia Mariusza Zaruskiego w Pucku i przeniesiono do jej budynku. Obecny rok szkolny, to jest rok 2018/19, jest ostatnim rokiem istnienia klas gimnazjalnych, a klasy trzecie to rocznik zamykający istnienie gimnazjum. Dwadzieścia lat to sporo czasu, ale cóż wobec wieczności. Wiemy, iż nasi absolwenci rozsiani są po całym świecie, osiągają sukcesy, robią karierę. Będziecie państwo mieli okazję zobaczyć mapę świata, na której zaznaczyliśmy gdzie przebywają puccy gimnazjaliści. Chcemy też wspomnieć o tych, którzy byli z nami, lecz odeszli już na zawsze – zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Ich nazwiska upamiętniliśmy na tablicach.
Były chwile dobre i złe. Pozostaje mieć nadzieję, że wspólne działania na rzecz edukacji nie poszły na marne.
Puck
ul. Przebendowskiego 27