Czcionka:

A+A-

Kontrast:

2 A - Zajęcia w Błękitnej Szkole

2 A - Zajęcia w Błękitnej Szkole

W dniu 16 kwietnia 2021 r. klasa 2 a zaprosiła na zajęcia, (szkoda tylko, że były on - line), Błękitną Szkołę z Władysławowa. Naszymi gośćmi była Pani Anna i Pan Adam.
Pani Anna wprowadziła nas w tajemniczy świat chiropterologii czyli nauki o nietoperzach -latających ssakach, które u niektórych budzą ciekawość, u innych obrzydzenie, a u wszystkich trochę strachu - bo przecież nietoperze to zwierzęta bardzo tajemnicze. Nazwa tej dziedziny wiedzy pochodzi od łacińskiej (acz greckiego pochodzenia) nazwy gatunkowej nietoperzy Chiroptera, co znaczy dosłownie rękoskrzydłe. Dowiedzieliśmy się bardzo wiele o tych dziwnych ssakach. Poznaliśmy pojęcie hibernacja oraz wiele innych naukowych terminów.  Wiemy od dziś, że ssaki te posługują się echolokacją, dzięki której świetnie orientują się w otaczającej przestrzeni, a więc widzą - uszami (?). Ludzka głowa, niezależnie czy z bujną fryzurą czy też jej brakiem, nie jest dla nich dużą przeszkodą, którą są w stanie szybko wychwycić, więc nie musimy się też obawiać, że gdy spotkamy się oko w oko z nietoperzem wplącze się on nam we włosy. Nietoperze nie atakują ludzi. Wiemy już, że wszystkie straszne historyjki o nietoperzach możemy włożyć między bajki, gdyż polskie nietoperze nie piją krwi, są owadożerne, pełnią ważną rolę w ograniczaniu ilości komarów - jeden nietoperz może ich zjeść ok. 3000. Poznaliśmy też największego i najmniejszego nietoperza czyli borowca i gacka oraz miejsce gdzie mieści się Rezerwat Przyrody Nietoperek
Pan Adam zachęcił nas do obserwacji ptaków, które są mieszkańcami naszych terenów czyli Nadmorskiego Parku Krajobrazowego oraz tych, które przebywają tu czasowo. Ornitologia to nauka, domeną której jest przede wszystkim biologia ptaków, ich zwyczaje, trasy przelotów, gniazdowanie, życie społeczne, obserwacja w terenie i inne. Poznaliśmy zwyczaje ptaków nadmorskich: łabędzi, kaczek, mew - które tu mają swoje siedliska oraz m. in. kormoranów, które przelotnie występują nad Zatoką Pucką i często suszą skrzydła na naszym molo, gdy nikogo nie ma w pobliżu.
Zajęcia były bardzo ciekawe, jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej zachęcamy wszystkich do udziału w nich. Mamy nadzieję, że w klasie trzeciej spotkamy się z wykładowcami Błękitnej Szkoły już realu.
opracowała Hanna Nieciecka

Data dodania: 2021-04-19 09:05:32
Data edycji: 2021-04-19 09:10:09
Ilość wyświetleń: 274
wstecz

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook