Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Działalność biblioteki

Biblioteka szkolna znajduje się na parterze Szkoły Podstawowej.

Czynna w godz. 8.00 - 15.30.

Posiada 5578 zbiorów, czyli: lektur, podręczników, oraz książek z literatury pięknej i wszystkich dziedzin wiedzy.

Pomieszczenie biblioteki składa się z wypożyczalni i czytelni.

Z księgozbioru biblioteki korzystają nauczyciele, uczniowie oraz pracownicy szkoły, a tak?e rodzice.

 

CENTRUM MULTIMEDIALNE CZYNNE :

PONIEDZIAŁEK  8.00-15.30

WTOREK                8.00-16.00

ŚRODA                    8.00-15.00

CZWARTEK           8.00-16.00

PIĄTEK                   8.00 -15.30

Nauczyciele biblioteki:  

mgr Danuta Zasadowska  

mgr Ryszard Miłosz   

 

DZIAŁALNOŚĆ BIBLIOTEKI

Szkoły Podstawowej Im. Mariusza Zaruskiego w Pucku.

Biblioteka w Szkole Podstawowej w Pucku jest zlokalizowana w miejscu łatwo dostępnym, w pomieszczeniu suchym, dobrze oświetlonym i ogrzanym, znajdującym się na parterze budynku. Na drzwiach umieszczony jest harmonogram funkcjonowania biblioteki w poszczególnych dniach.

Powierzchnia zajmuje 40 m kw i dzieli się na: wypożyczalnię oraz czytelnię. W czytelni od tego roku szkolnego odbywają się normalne zajęcia lekcyjne, ponadto zajęcia dodatkowe oraz zajęcia z czytania i pisania.W pomieszczeniu biblioteki znajdują się 4 regały metalowe, na których ułożone są książki, 4 stanowiska komputerowe (do wykorzystania na miejscu) oraz 6 ławek uczniowskich z krzesłami ( do wykorzystania na zajęcia).

W pierwszym pomieszczeniu biblioteki znajduje się lada biblioteczna, która służy do obsługi wszystkich czytelników. Od 2012 roku obowiązuje system wypożyczeń przy ladzie, (nie ma już samoobsługi - wolnego dostępu do pó?ek), tj. poprzez podanie książki czytelnikowi przez samego bibliotekarza, będź aktyw biblioteczny.

Nasza biblioteka w 2012 roku przeszła generalny remont ( od ścian, lamp, instalacji elektrycznej, po regały oraz aktualności księgozbioru), po którym wycofała sporo książek już nieaktualnych, stąd na dzień 30 kwietnia 2012 wartość i ilość księgozbioru wyniosiła 5578 egzemplarzy.

Zbiory gromadzone są pod kątem programów nauczania i wychowania, zaspokajania potrzeb czytelniczych i informacyjnych uczniów, nauczycieli i rodziców.

Są to dokumenty piśmiennicze ( słowniki, encyklopedie, atlasy; podręczniki; lektury do języka polskiego; literatura popularnonaukowa; beletrystyka; regionalizm; literatura fachowa; czasopisma) oraz dokumenty nie piśmiennicze (płyty Cd, kasety, wideo, multimedia).

Biblioteka szkolna finansowana jest z budżetu szkoły, która jest utrzymywana z funduszu urzędu miasta, częściowo wspierana przez sponsorów oraz naszych czytelników. Bibliotekarze w obecnych czasach muszą być kreatywni, posiadać szeroką wiedzę, znać przepisy prawne, znać programy nauczania, aktywnie uczestniczyć w życiu szkoły, umiejętnie nawiązywać kontakt z uczniami, nauczycielami i rodzicami, umiejętnie poznawać czytelników, umiejętnie dobierać lektury oraz pozostałą  literaturę.

Zbiory biblioteczne są podstawą istnienia i działalności biblioteki, toteż ich gromadzenie należy do najbardziej odpowiedzialnych i ważnych zadań bibliotekarza.

Gromadzenie zbiorów musi być zawsze przemyślane, zaplanowane i w miarę możliwości finansowych systematyczne uzupełniane.

Wypożyczenia do domu są odnotowywane na kartach czytelnika i kartach książki. Karty czytelnika zakładane są na początku roku szkolnego wszystkim uczniom na podstawie wpisów w dzienniku lekcyjnym. Udostępnianie zbiorów na miejscu, bądż na lekcje dokumentuje się w zeszycie wypożyczeń krótkoterminowych .

Również czasopisma wypożyczane są uczniom do domu.Udostępnianie książek w bibliotece jest bezpłatne, nie pobiera się też żadnych karnych opłat za przetrzymywanie książek.Pod koniec roku szkolnego (w czerwcu) czytelnicy zwracają wypożyczone książki do biblioteki na okres wakacji.

Prawa i warunki korzystania z biblioteki określa regulamin wypożyczalni, z którym można zapoznać się w lokalu naszej biblioteki

 

mgr Danuta Zasadowska

Data dodania: 2019-01-30 22:24:02
Ilość wyświetleń: 1236
wstecz

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook