MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH- PAŹDZIERNIK 2015.

img 0844 473x630MMBS obchodzony jest co roku w październiku w setkach polskich szkół , również w bibliotekach szkolnych na wszystkich kontynentach. Obchody MMBS zostały ustanowione prze IASL- Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotek Szkolnych i prawie na stałe weszły do kalendarza szkolnego.

W pierwszym tygodniu października klasy 1f i 2a uczestniczyły w spotkaniu autorskim w MBP dla dzieci z autorką książek dla dzieci i młodzieży- Panią Anną Czerwińską Rydel. Pani Ania opowiadała o tym, Jak powstaje książka. Jakie książki pisze z uwzględnieniem tematyki muzycznej, historycznej, społecznej  i biograficznej, a na końcu odpowiadała na pytania najmłodszych.

 

W drugim tygodniu października Bibliotekarze wraz z Aktywem Bibliotecznym wyszli z czasopismami do dzieci- do ich sal lekcyjnych, gdzie omawiali i prezentowali różne rodzaje czasopism dla dzieci.

 W trzecim tygodniu października Nauczyciele Biblioteki uczestniczyli w spotkaniu w Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Pucku w ramach Sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy Powiatu Puckiego w roku szkolnym 2015/16 . Na spotkaniu otrzymaliśmy bieżącą ofertę dydaktyczną ( którą przekazaliśmy dyrekcji i nauczycielom naszej szkoły), materiały z seminarium metodycznego dla nauczycieli oraz IBUK.LIBRA- przydatne programy komputerowe.

W ostatnim tygodniu października nasza szkolna biblioteka przyłączyła się do świętowania MMBS. Nauczyciele biblioteki wraz z Aktywem Bibliotecznym przygotowali WYSTAWĘ KSI?ĘGOZBIORU NASZEJ BIBLIOTEKI z podziałem na lektury szkolne- I-III i  IV-VI, literaturę popularnonaukową- encyklopedie, słowniki, atlasy, książki przyrodnicze, historyczne oraz czasopiśmiennictwo. Ponadto Bibliotekarze przygotowali gazetkę tematyczną ( wprowadzającą w w/w  święto ) oraz CYTATY O KSI                 ĄŻKACH. Zapraszaliśmy poszczególne klasy I- VI na wystawę- w ciągu lekcji i na przerwach. Po powitaniu klasy, dziewczynki z Aktywu przedstawiły krótką informację o działalności naszej biblioteki, następnie pokazywały i omawiały wystawę, a na końcu przygotowały zadania( zagadki, łamigłówki, rebusy i krzyźówki )- do wykonania w grupach. Każda klasa starała się sprostać zadaniom przygotowanym przez Bibliotekarzy i Aktyw.

Ponadto zaprosiliśmy młodzież gimnazjalnż 1-3 ze Specjalnego O?rodka Szkolno- Wychowawczego w Pucku na lekcje biblioteczną pt  Poznajemy bibliotekę szkolną. Nauczyciel pokazał lokal biblioteki oraz księgozbiór, następnie omówił zasady wypożyczeń oraz przydzielił zadania do wykonania na komputerze- Znaczenia własnego imienia.

DZI?KUJEMY WSZYSTKIM UCZESTNIKOM ZA WSPÓLNIE SPĘDZONE CHWILE W KLIMACIE KSIĄŻKI I BIBLIOTEKI!

                                                                                                           Danuta Zasadowska, Ryszard Miłosz.